Kupa bardaklar, en sevilen hediyelik ürünlerin başında yer alır. Kupaların farklı figürlerle süslendiği kupa baskısı işlemi, özel hediye sunumları için de sıklıkla tercih edilir. Değişik tasarım ve logoların kupaya basılması ile gerçekleşen işlemlerde, kişiye özel motifler de kullanılabilir.  Sublimasyon ve fırın baskı teknikleri ile gerçekleştirilen kupa baskısı farklı işlemlerden geçerek kullanıma sunulur. Siz de kupa baskısı yaptırarak çalışanlarınıza veya sevdiklerinize kullanışlı hediyeler armağan edebilirsiniz. 
 
 

Sublimasyon Kupa Baskısı Tekniği

 
Seramik veya porselen kupalar üzerine yapılan sublimasyon baskı, özel figürlerin kupalara aktarılması için kullanılan bir yöntemdir. Sublimasyon tekniğinde özel yöntemlerle basılmış transfer kâğıtları, yüksek ısı ve basınç ile kupa üzerine uygulanır. Bu baskı tekniğinde yazıcı, transfer kâğıdı, kupa presi ve termal bant gibi önemli malzemelere ihtiyaç duyulur. 
 

Sublimasyon Baskı Yapım Aşamaları

 
Sublimasyon baskısı yaparken tüm malzemeleri önceden hazırlayıp belirli kurallara göre işlemi gerçekleştirmek gerekir.
 
Bu baskı türünün yapım aşamaları aşağıdaki gibidir:
 
 • Tasarımı Hazırlama: Baskı işleminden önce kupaya basmak istediğiniz tasarımı Illustrator veya Photoshop gibi bir programda hazırlamanız gerekir. Bu aşamada baskının, kupanın boyutu ile uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. 
 • Yazıcı Ayarlarını Kontrol Etme: Yazıcıyı, baskıya uygun olacak şekilde ayarlamak için kâğıt ve mürekkep türü gibi ayarlarını kontrol etmeniz gerekir. 
 • Transfer Kâğıdına Baskı Yapma: Hazırladığınız tasarımı, sublimasyon transfer kâğıdına ters şekilde yazdırarak işleme başlayabilirsiniz. 
 • Transfer Kağıdını Kupaya Yerleştirme: Transfer kâğıdını, kupada baskı yapacağınız alana yerleştirerek termal bant ile sabitlemeniz gerekir. 
 • Kupa Presini Ayarlama: Kupa presini, kupa boyutuna ve kullanılan malzemeye guygun olacak sıcaklık derecesine getirerek işleme devam edebilirsiniz. 
 • Baskı Yapma: Kupayı, presin üzerine yerleştirerek basınç uygulamanız gerekir. Bardak kupa baskısı için gereken adımları tamamladıktan sonra dikkatli bir şekilde malzemeyi presin içinden çıkararak transfer kâğıdını kupadan ayırabilirsiniz. 

Sublimasyon Baskıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sublimasyon baskı tekniği; logo, fotoğraf, metin ve benzeri grafik türleri ile uyumludur. Yüksek kalitede ve canlı renklerde sunulan sublimasyon baskılar, kişiye özel hediye seçeneklerinde sıklıkla kullanılır. Sublimasyon baskı sırasında dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır:
 
İşlemde kullanılan yazıcı tipi sublimasyon mürekkep ile uyumlu olmalıdır.
İşlem sırasında sublimasyon baskıya özel mürekkepler tercih edilmelidir.
Baskısı yapılacak tasarımın basım aşamasında özel sublimasyon transfer kağıdı kullanılmalıdır.
Baskı işlemini uygulamak için özel kaplamalı seramik veya porselen kupa seçmek gerekir.
İşlemde baskı ve ısı uygulamak için kupa presi tercih edilmelidir.
Isıya dayanıklı termal bant kullanılarak transfer kâğıdı, kupaya sabitlenmelidir.
Yazıcı, mürekkep ve kupa presi gibi malzemelerin sublimasyon baskı tekniğine özel olması gerekir.
Baskı yaparken tasarımın kupanın boyutu ile uyumlu ve doğru yönde basılmış olmasına dikkat etmelisiniz.
 

 

Fırın Kupa Baskısı Tekniği

Fırın kupa baskısı, özel serigraf kâğıtları ile gerçekleşen baskı yöntemidir. Yüksek sıcaklıkta fırınlanan tasarımlar, kupaların üzerine yerleştirilir. Fırın baskısı, sublimasyon baskıya nazaran daha mat bir görünüme sahiptir. Bu baskı esnasında serigraf şablonu, serigraf mürekkebi, serigraf racle gibi malzemelerden yardım alınır. Tüm bu malzemelerin eksiksiz hazırlanması kalıcı ve dayanıklı baskı işlemi için oldukça önemlidir. 
 

Fırın Baskı Yapım Aşamaları

 
Kupaları özel motiflerle süslemek için kullanılan fırın baskı tekniği ile işlem yaparken belirli yapım aşamalarına dikkat etmek gerekir. Fırın baskı yapım aşamaları şu şekilde açıklanabilir: 
 
 • Tasarımı Hazırlama: Fırın baskı işlemi öncesinde, baskı yapmak istenen tasarım Photoshop ve benzeri tasarım programlarında hazırlanır. Tasarımın, kupanın boyutları ile uyumlu olup olmadığı kontrol edilir.
 • Serigraf Şablonu Hazırlama: Hazırlanan tasarımı serigraf şablonuna aktarılır. Bu işlemi, özel bir film veya pozlama ünitesi ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Mürekkebi Şablona Aktarma: Serigraf mürekkebi şablona dökülerek racle ile kupaya eşit şekilde yayılır.
 • Kupaları Fırınlama: Fırınlamaya dayanıklı bir tepsi seçilerek kupalar tepsiye yerleştirilir. Kupalar, önceden ısıtılmış fırında belirli bir süre boyunca fırınlanır. İşlem sonrasında kupalar fırından çıkarılarak soğumaya bırakılır.

Fırın Baskı İşleminde Bilmeniz Gerekenler

Fırın baskı işlemi, kupa baskısında sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Bu baskı işlemini yaparken bilmeniz gerekenler şunlardır:
 • Fırın baskı tekniği, genellikle tek renkli veya az renkli tasarımlar için uygundur. 
 • Fırın baskı işleminde, tasarımın görünümü mat özelliklerde olur.
 • Baskı işlemi yaparken racle, mürekkep ve şablon gibi malzemelerin fırın baskı türüne uygun özellikte olması önemlidir. 
 • Tasarımın kupa boyutu ile örtüşmesi için kupaya doğru biçimde yerleştirilmesine dikkat etmek gerekir. Kaliteli ve doğru bir baskı elde etmek için bu adıma dikkat etmeniz oldukça önemli. 
 • Fırın baskı tekniği kullanılan kupaları bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz. 

Hangi Kupalara Baskı Yapılır?

Baskı kupa işleminde, seçilen kupa malzemesinin baskıya uygun olması sürecin sorunsuz bir şekilde işlemesi için son derece önemlidir. Hangi kupalara baskı yapılır sorusunun cevabını merak edenler için beyaz ve renkli kupaların baskı için uygun olduğunu söyleyebiliriz. Sublimasyon tekniğine uygun olan cam kupalar da baskı için kullanılabilecek seçenekler arasında yer alır.
 
Siz de sevdiklerinize kişiye özel hediyeler sunmak istiyorsanız Baskimo.com’un online baskı çözümlerinden yararlanabilirsiniz. Baskimo.com üzerinden logolu ve kişiye özel kupa bardak baskı siparişlerinizi hemen oluşturabilir, şık hediyelere imza atabilirsiniz.
 
Kupa bardak seçeneklerine ek olarak kurumsal ürünler arasında olan kartvizit, broşür, el ilanı ve etiketlerin logo baskı işlemlerini de Baskimo ile gerçekleştirebilirsiniz.