Grafik tasarım yoluyla elde edilen görsellerin önemli bir bölümü, farklı amaçlar için basılmak üzere hazırlanır. Kartvizit, broşür, antetli kâğıt, zarf gibi ürünler, tasarlandıktan sonra baskıya yollanır. Baskının maksimum kalitede gerçekleşmesi için tasarım aşamasında baskıya yönelik bazı adımlar atılması gerekir. Basılacak çalışmalar tasarlanırken renk, boyut, baskı türü ve daha pek çok detaya dikkat edilir. 
 

 

Baskıya Uygun Tasarım Nedir?

 
Grafik tasarımlar, ağırlıklı olarak iki farklı amaç için hazırlanır. Bunlardan ilki, görselin dijital olarak paylaşılmasıdır. Sosyal medya ve internet sitesi gibi alanlarda paylaşılan grafik tasarımlar, dijital cihazların görüntü iyileştirme teknolojisi sayesinde görüntü kalitelerini muhafaza eder ve hemen hemen her cihazda aynı şekilde görünür. 
 
 
 
Tasarımların kullanıldığı bir diğer alan ise baskıdır. Tasarlanan görsellerin gelişmiş dijital baskı cihazlarıyla kâğıt, zarf, kupa, cepli dosya, magnet gibi unsurların üzerine sorunsuz bir şekilde basılabilmesi için bazı teknik detaylara ihtiyaç duyulur. Baskıya uygun tasarım ise bu teknik detayların doğru şekilde uygulandığı tasarımları tanımlar. Bazı durumlarda baskıya uygun olmayan tasarımlar çeşitli teknik problemlere yol açabilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir. 
 

Baskıya Uygun Tasarım Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 
Tasarımı baskıya hazırlama sürecinde ilk olarak teknik detayları göz önünde bulundurmak gerekir. Bu aşamada mutlaka uymanız gereken kurallar ise şu şekildedir:
 
 
  • Baskıya uygun tasarım yaparken, alınacak baskı boyutunu önceden belirlemek gerekir. Tasarım boyutu, baskı boyutuyla aynı olmalıdır. Baskı boyutundan küçük bir alana tasarım yaparsanız baskı esnasında çözünürlük düşebilir ve bu durum da baskı kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. 
  • Baskıya uygun tasarım hazırlama sürecinde alandaki boşlukları da dikkate almanızda fayda var. Alınan baskının daha kaliteli olması için tasarımın etrafında boşluklar bulunması gerekir. Bu boşluklara tasarıma ait detaylar eklemekten kaçınarak baskının sorunsuz ve kusursuz bir şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Hazırlayacağınız tasarımın çözünürlüğü de baskı açısından büyük önem taşır. Baskı için gerekli çözünürlük standardı, 300 dpi’dir. Bu seviyenin altında bir çözünürlüğe sahip olan tasarımlar baskı esnasında renk kaybına yol açabilir. 
  • Tasarımda kullandığınız görsellerin yüksek çözünürlüklü olması son derece önemlidir. Düşük çözünürlüklü görseller, dijital ekranlarda olduklarından daha yüksek kalitede görünebilir. Baskı esnasında ise görseller, gerçek çözünürlükleri ile basılır ve bu durum ekranda gördüğünüz kalitede baskılar alamamanıza yol açabilir. Tüm görsellerin yüksek çözünürlüklü olmasına özen göstererek bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Tasarımlarda vektörel grafikleri tercih ederek daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. Vektörel grafikler, farklı boyutlarda herhangi bir görüntü kalitesi kaybı yaşamaz ve bu sayede baskı cihazlarına sorunsuz bir şekilde uyum sağlar. Vektörel olmayan grafikler ise farklı boyutlandırmalarda pikselasyon problemine yol açarak baskı kalitesini düşürebilir.
 

Tasarımı Baskıya Uygun Hazırlama İpuçları

 
Tasarımı baskıya uygun hazırlama, hem tasarım hem de baskı bilgisi gerektiren bir süreçtir. Bu noktada hata yapmamak için faydalanabileceğiniz ipuçları şu şekilde sıralanabilir:
 
 
  • Tipografi, baskı kalitesini doğrudan etkileyen bir faktördür. Çok sayıda farklı fontu bir arada kullanmanız görsel karmaşa oluşturabilir ve baskı esnasında teknik problemler doğurabilir. Bu sebeple sade, anlaşılır, yalın ama etkili bir tipografi seçmenizde yarar bulunur.
  • Renk paletine dikkat etmek de baskı kalitesini doğrudan etkiler. Seçtiğiniz renklerin baskı cihazlarıyla uyumlu olmasına özen gösterebilirsiniz. Bu sayede basılan tasarımlarınızın ekrandakiyle aynı kalitede görünmesini sağlayabilirsiniz.
  • Kaliteli baskılar alabilmek için özen göstermeniz gereken noktalardan biri de tasarımda yer alan renklerin birbiriyle olan uyumudur. Tasarım programları, çoğunlukla RGB modunda işlem yapar. Bu mod, dijital platformlar için ideal olsa da baskı uygulamaları için uygun değildir. Baskı cihazları, CMYK modunda çalışır. Tasarım yaparken CMYK seçeneğini tercih ederek baskı kalitesini yükseltebilirsiniz.
  • Tasarım yaparken baskının uygulanacağı materyalin dokusunu da göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin mat dokulu bir kâğıt, yapısı gereği parlak ekrandaki görüntüyü birebir yansıtamaz. Bu sebeple, materyalin veya zeminin dokusunu önceden incelemek gerekir. Baskıya geçmeden önce baskı materyalinde iyi duracak tasarım önerileri oluşturarak daha kaliteli sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Tasarımınızı Kontrol Etmeyin Unutmayın!

Tasarımınızı bitirdikten sonra baskı için uygun olup olmadığını kontrol etmek için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bunlardan ilki, mockup kullanmaktır. Tasarımın basılacak materyal üzerinde nasıl duracağını gösteren mockup’lar, ölçümlemede ve grafikte herhangi bir hata yapıp yapmadığınızı anlamanızı sağlar.
 
Hata kontrolü yaparken uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem de tasarımın boyutunu büyütmektir. Küçük ekranda yapılan tasarımlar, görüntüleri sıkıştıracağı için düşük çözünürlüğe sahip görsellerin ya da tasarım detaylarındaki hataların gözünüzden kaçmasına yol açabilir. Tasarımı baskı alacağınız boyuta büyüterek dikkatli bir şekilde incelemeniz, teknik detaylardaki sorunları daha kolay bir şekilde fark etmeniz ve baskı öncesinde düzeltmeniz açısından büyük önem taşır.
 
Tasarımlarınızı maksimum kalitede ve sorunsuz bir şekilde bastırmak için dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise alanında uzman, başarılı ve son teknolojiyi kullanan bir baskı firması tercih etmektir. En yeni dijital baskı cihazlarıyla çalışan firmalar, tasarımlarınızı maksimum kalitede basarak memnun edici sonuçlar almanıza yardımcı olur.
 
Kaliteli baskı seçenekleri ile tanışmak için siz de Baskimo’yu tercih edebilirsiniz. Kişisel ihtiyaçlarınız ya da iş yeriniz için gerçekleştireceğiniz baskı işlemlerinde Baskimo ile kaliteli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Her türlü tasarımınızı en yüksek kalitede basan Baskimo’ya online olarak sipariş verebilir, baskı sürecini hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz